Natalia Bańdo

o placemakingu i Parku Mamuta

02:13 Podstawy placemakingu
04:05 Wzmianka o Mamucie i inne przestrzenie rekreacyjne w WBO
05:46 Miejsca na Nadodrzu, o które pytają turyści (Jacek)
09:57 Działania w konkretnych przestrzeniach i działania przy WBO
16:57 Co wie lider projektu WBO, a czego nie wie urzędnik
22:25 Projekty i strategie wzorcowego działania
27:46 Pandemiczne wyjścia lokali na ulice

Słuchaj też: Spotify, iTunes, Google Podcast


Rozmowa z Natalią Bańdo, specjalistką od placemakingu i ekspertką od mamutów. To z jej inicjatywy powstał bowiem Park Mamuta – projekt wspólnotowy na wrocławskim Oporowie stworzony w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. 

Rozmawialiśmy o społecznym projektowaniu i zapraszaniu mieszkańców i mieszkanki do wspólnych działań w tworzeniu przestrzeni.
Rozmawialiśmy raczej swobodnie, stąd może mniej dokładna jakość nagranego dźwięku. Wynika to też z tego, że występowałem niejako w podwójnej roli: z jednej strony Natalia pytała mnie o rzeczy związane z Nadodrzem, które znalazły się w publikacji na temat społecznego projektowania osiedla, znajdowania jego rozwiązań. A ja skorzystałem z tej okazji, aby zapytać o jej doświadczenia tworzenia planów razem z mieszkańcami i mieszkankami.

Spotkaliśmy się przy okazji warsztatów placemakingowych, które w listopadzie 2020 prowadzone były w Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin – na Nadodrzu. 

Warsztaty były częścią programu pracowni Kultura Przestzreni Miejskiej. Zajęcia poświęcone były “zrozumieniu przestrzeni miejskiej jako miejsca zaistnienia zjawisk kulturalnych, a także poszczególnych elementów, które się na nią składają”. 

Czym jest placemaking?
Placemaking to tworzenie udanych miejsc i niekończący się proces, wymagający otwartości i współpracy. Przestrzenie publiczne są sceną życia publicznego, a w tym miejskim spektaklu każda rola jest główna, zarówno mieszkańca, jak i aktywisty, przedsiębiorcy i zarządcy terenu.



Rozmowa #59
Przeprowadzona 15.11.2020 w Infopunkcie Nadodrze Łokietka 5


Czytelnia

Natalia Bańdo na facebooku [link]
Park Mamuta na facebooku [link]

Dodaj komentarz