Mateusz Rosiński

z Gorzowa Wielkopolskiego o Fundacji Wspierania Kultury Dym Oficyna

02:35 Wytwórnia Dym oraz miejsce Sejf w Gorzowie Wielkopolskim
09:36 Działania społeczne Fundacji Wspierania Kultury Dym Oficyna
12:30 Możliwości organizowania się w mniejszych ośrodkach
22:30 Kulturalne środowisko lokalne i powracające do Gorzowa

28:44 Michał Wdowikowski z Gorzowa
31:05 Sebastian Milewski z Kujaw
35:14 Jarosław Słomski z Pyskowic
40:45 Kawiarnia Letnia w Gorzowie
46:45 Cezary Rosiński z Gorzowa

Słuchaj też: Spotify, iTunes, Google Podcast


Mateusz Rosiński działa w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie kieruje miejscem SEJF oraz organizuje oficynę oraz festiwal DYM. 

Sejf to oddolna inicjatywa kulturalna, miejsce poświęcone sztuce, edukacji artystycznej oraz lokalnej historii. Przez ponad trzy lata zorganizowano tam ponad 100 wydarzeń muzycznych, wystaw, zajęć warsztatowych, wykładów i kilka odsłon festiwalu „Dym” poświęconego nieoczywistym zjawiskom muzycznym. 

Trudno opisywać tu gatunki muzyczne podejmowane programowo przez oficynę DYM, dlatego mówiliśmy bardziej o miejscach niż o muzyce. W drugiej połowie naszego spotkania z Mateuszem, do głosu doszli panowie z wrocławskiego składu MŁYN. Kolektyw stacjonuje we Wrocławiu, ale każdy z członków przyjechał z innej małej ojczyzny – z jakiegoś małego miasta i opowiedzieli o inicjatywach, które tam się dzieją. 


Mateusz o swojej strategii działania

Nie mam ambicji stworzenia dużego festiwalu, na który przyjedzie parę tysięcy osób. Nie interesuje mnie to w ogóle przyznaję szczerze. Ale nie obraziłbym się w ogóle za otrzymanie jakiegoś dużego dofinansowania, bo chciałbym zwyczajnie zapłacić więcej artystom, żeby artyści mogli otrzymać więcej pieniędzy za swoją pracę (…)

No i poprawić jakość od strony technicznej, wiadomo, to jest też bardzo istotne. Ale żeby festiwal odbywał się na wielkich scenach i tak dalej, to nie jest to priorytetem żadnym. Raczej chodzi o miejsca nietypowe, w których można skonfrontować tą muzykę z architekturą charakterystyczną jakąś, albo nietypową, w tym kierunku.Rozmowa #60
Przeprowadzona 19.05.2021
na wrocławskim Zaciszu.


Czytelnia

SEJF & DYM na facebooku [link]
Dym Festiwal na facebooku [link]
Oficyna DYM na bandcamp [link]
Tajne Koncerty: Młyn [link]

Dodaj komentarz