MD_S

kuratorzy galerii MD_S
Agnieszka Apoznańska, Sebastian Milewski i Nikita Krzyżanowska

04:02 Kuratorzy galerii MD_S oraz sposób działania
08:56 Jak wygląda praca kuratora w galerii i z artystami
14:02 Czym jest white cube i jak prezentować obiekty w przestrzeni
19:38 Relacje oraz konsultacje z twórcami oraz kontekst lokalny
25:28 Dźwiękowe Leżakowanie i inne plany na przyszłość

Słuchaj też: Spotify, iTunes, Google Podcast


Dzisiaj gościmy na Nadodrzu, w miejscu znanym od dawna, ale występującym w nowym wydaniu. W Miejscu dla Sztuki, czyli galerii MD_S. Jest to galeria Sztuki Współczesnej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu prowadzona przez studentów. 

Co roku ogłaszany jest konkurs na prowadzenie tego miejsca i obecnie funkcję kuratorów pełnią Nikita Krzyżanowska, Sebastian Milewski oraz Agnieszka Apoznańska. 

Swoją artystyczną działalność zainaugurowali w listopadzie przedstawieniem pod hasłem 666 zł brutto, później wernisaż Gradient/szkic pod nazwiskiem Bartosza Radziszewskiego, a pod koniec roku odbyła się prezentacja Gość Inność. Wczoraj podczas prezentacji muzycznej Leżakowanie przestrzeń MD_Su zajęła ekipa wrocławskiego kolektywu Wkruvv. 

Mi osobiście MD_S kojarzył się zawsze dobrze, bo odbywały się tam prezentacje studenckich projektów z ASP. Bywałem kilka razy na wernisażach dyplomowych moich znajomych, które jak najbardziej naturalnie przeradzały się w wieczorne posiadówy z najróżniejszymi rozkminami o *Sztuce*.   

Ale ja już skończyłem studia, tak samo jak moi artystyczni rówieśnicy i do MD_Su nie było mi już tak bardzo po drodze. Być może zabrakło poczty pantoflowej, ale chyba faktycznie w ostatnim działo się tam już o wiele mniej, brakowało jakiś ciekawszych propozycji wydarzeń. Taka jest natura MD_S, że program uzależniony jest od chęci i zapału zestawu kuratorów. Na szczęście w ostatnim rozdaniu – energia wróciła. 

W tym momencie galerią kierują Nikita Krzyżanowska, Sebastian Milewski oraz Agnieszka Apoznańska i mają głowę pełną fermentu, pełną pomysłów. Podczas naszej rozmowy (jeszcze w queerowych dekoracjach galerii z wystawy o Gość Inności) mówili przed siebie nawzajem i rzucali kolejnymi pomysłami. 

Ale rozmawialiśmy przede wszystkim o nowej dla nich roli kuratorów galeryjnych, o tym na czym polega ich opieka nad przestrzenią MD_Su i o LOKACJACH w sztuce. Przede wszystkim – w sztuce nowoczesnej, która bardzo mocno opiera się na kontekście miejsca i czerpie inspiracje z całego świata społecznego dookoła.

Będzie też o współpracy – jak świat artystyczny może pomagać sobie nawzajem, nawet w obliczu trudności technicznych, w mniejszym środowisku MD_s ale też z perspektywą szerszego środowiskowego działania. 

Na załączonym zdjęciu siedzimy przed pracą Patryka Różyckiego „Moja Najpiękniejsza w życiu miłość” z wystawy Gość Inność.Rozmowa #31
Przeprowadzona 9.01.2020 w Galerii Sztuki Współczesnej MD_S


Czytelnia

Galeria MD_S na Facebooku [link]
Strona internetowa Agnieszki Apoznańskiej [link]
Profil Nikity Krzyżanowskiej na stronie OP ENHEIM [link]
Strona internetowa Sebastiana Milewskiego [link]

Dodaj komentarz