Maria Baczewska

z Otwartej Pracowni Jazdów

00:21 Osiedle domków w centrum Warszawy
04:56 Wspólna praca i wspólne koncerty Otwartej Pracowni, czyli środowisko artystyczne Jazdowa
09:05 Opiekunowie i opiekunki oraz codzienna praca społeczności domku
19:30 Inspiracje z Jazdowa dla całej Warszawy
24:30 Spacer po osiedlu Jazdów

Słuchaj też: Spotify, iTunes, Google Podcast


Maria Baczewska, opiekunka Otwartej Pracowni Jazdów opowiedziała mi o społeczności warszawskiego osiedla Jazdów i mieszkańcach drewnianych domków fińskich. Jest doktorantką Politechniki Warszawskiej na wydziale mechatroniki,  ale także entuzjastką muzyki i warszawską aktywistką. Do domku po raz pierwszy przyszła na koncert zespołu Tęskno i zaangażowała się zarówno w organizację wydarzeń muzycznych jak i codzienne doglądanie przestrzeni “współpracowni”. Od roku jest oficjalną opiekunką Otwartej Pracowni, a co ważniejsze – domowniczką tego artystycznego miejsca na Jazdowie. 

W samym sercu Warszawy, w centrum miasta stołecznego ukryte jest osiedle drewnianych domków fińskich. Przybyły do stolicy jako tymczasowe miejsce zamieszkania dla osób pracujących nad odbudową Warszawy – prosto z ZSRR, gdzie trafiły ze Skandynawii jako reparacje powojenne.
Wciąż służą mieszkańcom miasta: obecnie jako siedziby organizacji pozarządowych i otwarte miejsce wydarzeń artystycznych. Bardziej jako inspiracja i kolonia luźnych idei niż zdobyczne terytorium przyległe. Wyglądają jak działki, ale cały czas buzują tam pomysły i nie ma sensu ukrywać się przed ludźmi. Rozmowa #3
Przeprowadzona 09.03.2019 w Otwartej Pracowni Jazdów w Warszawie


Czytelnia

Wsparcie dla Otwartej Pracowni Jazdów na Patronite [link]
Strona internetowa Otwartej Pracowni Jazdów [link]
Publikacja PAOJ Przewodnik Architektoniczny Osiedla Jazdów [link]
Strona internetowa społeczności Otwarty Jazdów [link]

Dodaj komentarz