O projekcie

Kroniki sklepowe Trójkąta – Mikroreportaże z małych sklepów i zakładów rzemieślniczych na Przedmieściu Oławskim
Projekt programu Mikrogranty, realizowanego przez Strefę Kultury Wrocław


autor i autorki: Jacek Sterczewski, Justyna Rudnicka, Ida Górska

„Słuchaj Przedmieścia!” – tak nazywała się wystawa w Muzeum Etnograficznym na ulicy Traugutta, przedstawiająca opowieści mieszkańców Przedmieścia Oławskiego. Prezentacja historii mówionych uświadomiła wielu wrocławianom, a przede wszystkim nam, twórcom projektu, jak wiele niezwykłych opowieści kryje w sobie „Trójkąt”. Stąd też pomysł na projekt zgłoszony w 2018 roku do programu Mikrogranty Strefy Kultury Wrocław – „Kroniki sklepowe Trójkąta – Mikroreportaże z małych sklepów i zakładów rzemieślniczych na Przedmieściu Oławskim.”

Ten otoczony aurą niesamowitości kawałek Wrocławia wyróżnia się przede wszystkim bogatą historią, czego żywym dowodem są małe sklepy i zakłady funkcjonujące na Przedmieściu Oławskim od kilkudziesięciu lat. W ramach projektu chcemy zebrać właśnie te niezwykłe „kroniki sklepowe Trójkąta” i przedstawić ciekawe miejsca na osiedlu, które warto odwiedzić.

Wszystkie miejsca, którym się wraz z grupą młodzieży przyglądali i przysłuchiwali się organizatorzy, czymś się wyróżniają i są doskonale znane wśród mieszkańców. Na ulicy Komuny Paryskiej jest zakład krawiecki, którego właściciel specjalizuje się w szyciu eleganckich płaszczy oraz smokingów. Jest też na Przedmieściu najstarszy w mieście zakład naprawy rowerów, działający na ulicy Dąbrowskiego nieprzerwanie od 1945 roku. Ulica Traugutta jest świadkiem historii kwiaciarni „Irena” – uhonorowanej imieniem babci obecnej właścicielki, której dziadek prowadził tam zakład zegarmistrzowski.  Na ulicy Mierniczej zaś, znajduje się pasmanteria, w której kultywuje się dawne tradycje.

Ale Przedmieście Oławskie bardzo się rozwija i rozwijają się też jego przedsiębiorcy. „Nowi rzemieślnicy” to dwóch Bartków z Krasnolóda – ich lody wyrabiane są przy skwerze, na samym początku ulicy Komuny Paryskiej.

Historie tych wyjątkowych miejsc Przedmieścia Oławskiego zbierane były przez uczniów Szkoły Podstawowej nr. 96 przy ulicy Krakowskiej. Po warsztatach z ekspertami – Martą Derejczyk z Muzeum Etnograficznego i Andrzejem Jóźwikiem, lokalnym dziennikarzem związanym m. in. z Radiem Wrocław – młodzi adepci dziennikarstwa ruszyli w teren. Nagrane zostanły mikroreportaże – rozmowy z właścicielami zakładów, które zostały opublikowane w internecie jako podkast.

Głównym celem projektu było przedstawienie historii małych sklepów i zakładów rzemieślniczych w atrakcyjny dla wrocławian sposób, co może pomóc w odkryciu ich przez nowe grupy mieszkańców – oraz klientów. Dodatkowym efektem naszej pracy jest mapka prezentująca miejsca i bohaterów projektu na Przedmieściu Oławskim. Graficzka Natalia Jerzak zaprojektowała także mikrologotypy zakładów „Trójkąta”, które będą mogły być w przyszłości wykorzystane przez lokalnych przedsiębiorców.

Projekt zakończyło otwarte spotkanie 14 grudnia w Przed-Pokoju H13 na ulicy Harcena. Zostali na nie zaproszeni wszyscy mieszkańcy i mieszkanki Przedmieścia Oławskiego  oraz bohaterowie projektu – mogliśmy poznać poznać prawdziwych rzemieślników od tylu lat działających na terenie „Trójkąta”. Chcemy, aby kojarzył się on bardziej pozytywnie – jako miejsce pełne ciekawych historii oraz mistrzów ponadczasowego rzemiosła.

projekt logotypu: Natalia Jerzak

Projekt „Kroniki sklepowe Trójkąta” realizowany jest we współpracy z Programem Współorganzacji Projektów Mikrogranty Strefy Kultury Wrocław.