Kamil Kawalec

o Nieregularnym Środowisku

02:36 Premiera antologii „Reguły Gry”
07:17 Niełatwe poszukiwania Nieregularnego Środowiska
11:45 Miejskie i społeczne kapitały tworzenia poezji
19:35 Jak definiować młode środowisko artystyczne
26:51 Upowszechnianie kultury poetyckiej wirtualnie
30:00 Kto wchodzi w skład Nieregularnego Środowiska i jak wyglądają perspektywy jego rozwoju

Słuchaj też: Spotify, iTunes, Google Podcast


Kamil Kawalec to poeta i redaktor Antologii Młodej Poezji Wrocławskiej 2020 „Reguły Gry”. Rozmawialiśmy o poezji, ale nie o wierszach.
Mnie, jako socjologa, bardziej interesował aspekt środowiskowy – czy możemy mówić o Nieregularnym Środowisku jako pewnej społeczności lokalnej, która skupiona jest wokół poezji.

Ta potrzeba spotkania kierowała także Kamilem, który już od kilku lat próbuje “złapać” i opisać środowisko młodych wrocławskich poetów. Jest on także poetą, ale w tej rozmowie potraktowałem go bardziej jako badacza i bardzo kompetentnego partnera do rozmowy o tak zwanym polu kultury. Znaleźliśmy tutaj wspólny język, bo Kamil jako kulturoznawca również posługuje się pojęciem spotkania czy relacji. To co w socjologii ja nazywam społecznością, w odniesieniu do twórców poezji bardzo naturalnie staje się środowiskiem.

Kamil Kawalec jest animatorem kultury oraz poetą.
Na ostatnich stronach wydanej przez niego publikacji przeczytamy, że “tekstuje i improwizuje w grupie ŻÓŁĆ. Zwycięzca 29. turnieju im. Rafała Wojaczka, laureat turnieju im. Tomka Pułki. Publikował między innymi w Odrze, Wizjach, Fabulariach, Cegle, Kontencie czy w antologii wierszy Inter. Globalne Wioski”.

Reguły Gry, czyli publikację zrealizowaną w ramach Stypendium Artystycznego Miasta Wrocławia w kategorii “upowszechnianie kultury” można znaleźć w Internecie, na stronie Nieregularnego Środowiska. Antologia jest zbiorem utworów poetyckich przeszło 30 autorów i autorek, młodych twórców związanych z Wrocławiem.

Z Kamilem rozmawialiśmy o tytułowym środowisku poetyckim, o tym, gdzie można go szukać i komu jest ono potrzebne.Rozmowa #52
Przeprowadzona 15.01.2021 w Infopunkcie Nadodrze Łokietka 5


Czytelnia

„Reguły Gry” Antologia Młodej Poezji Wrocławskiej 2020 [link]
Nieregularne Środowisko na facebooku [link]
Esej Rafała Różewicza i Kamila Kawalca na stronie wydawnictwa J [link]
Rozmowa z Pawłem Krawczykiem o poprzednim młodym środowisku poetyckim Wrocławia [link]

Dodaj komentarz