Iga Kalbarczyk

Iga Kalbarczyk
socjolożka realizująca projekt Żywa Ulica

02:00 Czym jest Żywa Ulica?
06:55 Jak zdobyć zaufanie mieszkańców?
12:23 Jak zmienić swoje podwórko?
18:43 Jak wyglądają konsultacje społeczne?
25:00 Co sprawia, że ulica tętni życiem?
33:02 Basia Celebucka o wrocławskiej Żywej Ulicy

Słuchaj też: Spotify, iTunes, Google Podcast


Żywa ulica to projekt, który wprowadza tymczasowe zmiany organizacji ruchu na ulicach, aby sprawdzić nowe rozwiązania transportowe. Wypraszane są samochody, a ich miejsce zajmują meble miejskie i realizacje skonstruowane z drewna i palet. Wszystko to służy mieszkańcom: aby miejsca parkingowe mogły posłużyć za przestrzeni aktywności społecznej.

O społecznym aspekcie Żywej Ulicy opowiedziała mi Iga Kalbarczyk. Projekt jest interdyscyplinarny, łączący urbanistykę, architekturę i konsultacje społeczne – Iga jest socjolożką i zajmuje się kontaktem z mieszkańcami. Proces zmiany ulic wymaga bowiem nie tylko technicznej sprawności w budowaniu tymczasowych konstrukcji parkletów, ale przede wszystkim – chodzi o wytłumaczenie tych zmian i zebranie opinii mieszkańców miejskich przestrzeni.

Iga Kalbarczyk prowadzi realizacje Żywej Ulicy w takich miastach jak Dąbrowa Górnicza, Warszawa, a nawet rosyjski Kaliningrad. My spotkaliśmy się w Stolicy, w Kuchni Konfliktu, aby porozmawiać o tym jak zmienić ulice miasta i wspólnie z mieszkańcami tworzyć dobrą przestrzeń publiczną.

Później dowiemy się jak żywa ulica wydarzyła się we Wrocławiu – podczas Europejskego Dnia Zrównoważonej Mobilności parklety stanęły w centrum miasta, wokół Placu Kościuszki. O wrocławskiej realizacji opowie koordynatorka żywej ulicy w naszym mieście, Basia Celebucka.



Rozmowa #15
Przeprowadzona 15.09.2019 w ogródku gastronomicznym warszawskiej klubokawiarni Kuchnia Konfliktu


Czytelnia

Żywa Ulica na facebooku [link]
Strona Instytutu Urbanistyki Społecznej [link]
Strona internetowa projektu Żywa Ulica [link]

Dodaj komentarz