MIASTOmovie

Anka Bieliz i Lech Moliński o festiwalu MIASTOmovie

00:06 Lech Moliński o programie 7. edycji festiwalu w 2019 roku
11:56 Anka Bieliz o spacerach 6. edycji festiwalu w 2018 roku

Słuchaj też: Spotify, iTunes, Google Podcast


Dwie rozmowy na temat dwóch edycji festiwalu filmów o mieście MIASTOmovie.

Lech Moliński opowiada o programie 7. edycji festiwalu, którego tematem była „Architektura publiczna”. A która miała miejsce od 2 do 6 października 2019 roku.

Siódma edycja MIASTOmovie to moment, by przyjrzeć się tematowi architektury publicznej. Szkoły, urzędy, kościoły, szpitale i inne budynki użyteczności publicznej znajdą się w centrum naszych zainteresowań. Zastanowimy się, jaka jest ich natura, czym się charakteryzują, jak „żyją” na co dzień, służąc i stojąc otworem przed mieszkańcami i mieszkankami miast. Co widzimy myśląc „architektura publiczna”? Renesansowy gmach, piętrową stulatkę czy minimalistyczną szklaną bryłę? Jakimi zasobami przychodzi nam współcześnie gospodarować w tej dziedzinie? Jaki wkład w rozwój publicznej architektury miała III Rzeczpospolita, której trzydziestolecie przypada przecież w tym roku? Jakie obiekty pojawiły się w naszej przestrzeni po 89 roku, co za sobą niosą? I w końcu – czym tak naprawdę jest dla nas „architektura publiczna” – zespołem budynków „do załatwiania ważnych spraw” czy przestrzenią do wspólnego spędzania czasu z innymi?

Anna Bieliz opowiedziała o spacerach organizowanych w ramach 6. edycji festiwalu. Jego tematem była „Ulica” i odbył się w dniach 26-30 września 2018 roku.

Historia miast to również dzieje ulic, które tworzyły miejskość od samego początku. Służyły transportowi, ale też spełniały funkcje społeczno-kulturowe. Dopiero w XX w. zostały podporządkowane komunikacji samochodowej. W naszym stuleciu rośnie ruch odzyskiwania ulic dla ludzi. Jakich ulic chcemy? Jak zmieniają się miejskie arterie? Co o tym decyduje? Zapraszamy Was na 6 filmów na ten temat w sekcji „Ulica”, na scenę artystyczno-badawczą STREETdata, imprezy muzyczne, spacery, wykłady, spotkania. Spróbujmy podczas MIASTOmovie 6 wspólnie przemyśleć nasze ulice.Rozmowa #19
Przeprowadzona
3.09.2018 w Barbarze oraz 25.09.2019 w studiu Akademickiego Radia Luz


Czytelnia

Strona internetowa festiwalu MIASTOmovie [link]
MIASTOmovie na facebooku [link]
Strona 7. edycji festiwalu, którego tematem była „Architektura publiczna” [link]
Strona 6. edycji festiwalu, którego temat była „Ulica” [link]

Dodaj komentarz