Bogna Świątkowska i Aleksandra Litorowicz

autorki badania o warszawskich placach miejskich

02:30 Co można zobaczyć na dobrym placu i jaką rolę on spełnia?
06:30 Jak wyglądają użytkownicy Placu Zbawiciela?
09:55 Co tworzy koloryt placów?
14:50 Naturalni (nieludzcy) użytkownicy placów
17:04 Gdzie kończy się plac publiczny, a zaczyna własność prywatna?
21:28 Co mieszkańcy i mieszkanki mogą zmienić na placu?

Słuchaj też: Spotify, iTunes, Google Podcast


O przestrzeniach publicznych rozmawiałem z badaczkami: Bogną Świątkowską i Aleksandrą Litorowicz. W połowie ubiegłego, 2019. roku w warszawskim pawilonie kultury Zodiak zaprezentowano wystawę “Place. Instrukcja użycia”. Było to podsumowanie projektu badawczego prowadzonego pod hasłem “Place Warszawy (do odzyskania)”, a realizowanego przez Fundację Puszka w partnerstwie z Fundacją Bęc Zmiana. 

Przez trzy lata interdyscyplinarny zespół architektów, urbanistów oraz artystów proponował, cytuję: “nowe spojrzenie na place jako przestrzenie wytwarzane poprzez użytkowanie. Miejskie życie dowodzi, że placowy potencjał cechuje w Warszawie znacznie więcej miejsc niż tylko te wykreślone przez urbanistów, a forma opowiadania o nich pozostaje otwarta.”

Twórczynie projektu to Aleksandra Litorowicz, prezeska Fundacji Puszka. Kulturoznawczyni, której zainteresowania badawcze krążą wokół sztuki publicznej i przyszłości stolicy. Wspomniana Fundacja Puszka bada i utrwala street art – szczególnie polecam mapę na ich stronie internetowej puszka waw pl. 

Jej współpracowniczką i współautorką w projekcie o Placach jest Bogna Świątkowska, pomysłodawczyni Fundacji Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu. Postać niezwykle zasłużona dla całej polskiej popkultury, promotorka hip-hopu i naczelna pierwszego popkulturalnego miesięcznika „Machina”. Bęc Zmiana to także wydawnictwo z multum ciekawych projektów i publikacji. 


Fot. Justyna Chmielewska

Rozmowa #51
Przeprowadzona 20.08.2020 na Placu Zbawiciela w Warszawie


Czytelnia

Strona projektu Place Warszawy [link]
Strona internetowa Fundacji Bęc Zmiana [link]
Strona internetowa Fundacji Puszka [link]
Rozmowa o placach i projekcie na portalu Dwutygodnik [link]

Dodaj komentarz