Paweł Piotrowicz

Paweł Piotrowicz
pomysłodawca publikacji „Kultura alternatywna. Strategie istnienia – przypadek Salki CRK”

03:43 Autorzy i natura publikacji o kulturze alternatywnej
06:40 Publikacja jako refleksja środowiskowa
12:13 Salka CRK – definicja
15:07 Zaufanie i tematy trudne
20:12 Niezależność i alternatywność sceny twórczej
25:50 Zwyczaje koncertowe Pawła Piotrowicza

Słuchaj też: Spotify, iTunes, Google Podcast


Rozmowa z Pawłem Piotrowiczem na temat publikacji „Kultura alternatywna. Strategie istnienia – przypadek Salki CRK”. Książka wydana została przez Strefę Kultury Wrocław w ramach programu Praktycy Kultury. 

Salka CRK, czyli Centrum Reanimacji Kultury na Nadodrzu. Miejsce twórczego fermentu środowisk alternatywnych i przestrzeń, w której powstało wiele znaczących, czy też – wpływowych dla gatunku – projektów muzycznych. Ja sam w audycji lokacje miałem okazję rozmawiać już z Hubertem Kostkiewiczem i Dawidem Bargendą z zespołu kurws, którzy spotkali się w crk i mają bardzo dużo do opowiedzenia na temat takich środowiskowych znajomości. a w opisywanej dzisiaj publikacji wypowiadają się członkowie Ukrytych zalet systemu, barłogu, Przepychu i Kurws właśnie. Wszyscy oni grali, lub grają dalej w salce prób CRK. 

Jak piszą autorzy  publikacji Kultura alternatywna. Strategie istnienia – przypadek Salki CRK

“To nie jest typowy raport, w którym prezentujemy wykresy i diagramy, używając jednocześnie języka zarezerwowanego jedynie dla kręgów akademickich i osób zainteresowanych badaniem poszczególnych obiegów kultury. To przede wszystkim historie poszczególnych zespołów i artystów. Przegląd praktyk i strategii typowych dla środowiska alternatywnego, a także wgląd w codzienność ludzi, którzy zdecydowali się funkcjonować w obszarze ewidentnie niedofinansowanym i wymagającym uwagi, wsparcia i zrozumienia”.


Autorką pierwszej części wydawnictwa jest Marta Trawinska, badaczka socjologii, która rozpoczyna publikację rozmową – zapisem spotkania w Tajnych Kompletach, podczas którego grupka z CRK rozmawia na związane z ich działalnością tematy. Jest to tak zwane badanie fokusowe, które wyciąga najważniejsze wątki wzięte dosłownie z życia alternatywnych twórców Centrum Reanimacji Kultury. Trochę o identyfikacji, trochę o roli artysty, ale poruszane są też bardzo intymne tematy – cały czas jednak budujące pojęcie twórczości. 

W publikacji o CRK opisy wspomnianych zespołów przygotował Karol Paczkowski, związany z portalem Screenagers i autor fanpejdża Zaj-zajer. Natomiast główną część wydawnictwa stanowią wywiady przeprowadzone przez mojego dzisiejszego gościa, Pawła Piotrowicza – wrocławskiego dziennikarza, pisarza i animatora kultury.



Rozmowa #35
Przeprowadzona 14.02.2020 w studiu Akademickiego Radia Luz we Wrocławiu


Czytelnia

Opis projektu Strefy Kultury Wrocław  [link]
Publikacja o salce CRK w formacie PDF [link]
Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna na Facebooku [link]
Radio CRK, fragment „Radia Nadodrze”, słuchowiska Huberta Kostkiewicza [link]

Dodaj komentarz