Olga Budzan i Marta Derejczyk
o wystawie „Naprawiacze” we wrocławskim Muzeum Etnograficznym
02:40 Kim są “naprawiacze” i skąd wziął się tytuł wystawy?
10:54 Rodzinne historie przedmiotów na wystawie.
14:33 Naprawianie i gromadzenie jako wyraz gospodarskiej idei zero waste.
23:16 Jak ratować przedmioty w mieście?
28:41 Ulubione i najciekawsze targowiska Wrocławia.
32:16 Wydarzenia oraz emocje towarzyszące wystawie “Naprawiacze”.
Słuchaj też: Spotify, iTunes, Google Podcast
Olgą Budzan i Marta Derejczyk są kuratorkami wystawy “Naprawiacze”, którą można oglądać w Muzeum Etnograficznym, oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Jest to wystawa prezentująca przedmioty, które zyskały drugie życie dzięki zaangażowaniu osób, tytułowych „naprawiaczy”. Ale przede wszystkim jest to wyraz pasji osób, które mają szczególną więź z przedmiotami – dbają o nie na tyle, że chce im się jeszcze naprawiać rzeczy.
Rozmawialiśmy o tym, jak osobiste mogą być relacje z przedmiotami, o gospodarskim niemarnowaniu przedmiotów w trosce o ekologię oraz o targowiskach i kreatywnych sposobach na przedstawienie oraz szerzenie idei naprawiania rzeczy.
Fot. M. Lorek
Olga Budzan o energii przedmiotów
Rzeczy, które są naprawiane zmieniają się fizycznie, ale również energetycznie. Może to być postrzegane jako pewnego rodzaju „oszołomstwo”, ale kiedy oglądam rzeczy, to patrzę na nie jak na pewnego rodzaju nagromadzenie energii – całej energii włożonej w stworzenie przedmiotu. Jestem w stanie wyczuć ten czas, fizyczny wysiłek czy ruchy rąk; sama jestem hafciarką, więc jest dla mnie istotne, ile razy ktoś był w stanie przebijać tkaninę igłą.
Przykładem obecności takiej energii mogą być rzeźby wykonane przez naszego sąsiada, pana Roberta Bachmana. Zawsze mówię, że to duchy naszego osiedla – przedmioty, instalacje i obiekty wykonane z różnych rzeczy, które pan Bachman znajduje na śmietniku. Są to często fragmenty małej architektury, stolarki, fragmenty mebli czy różne przedmioty, które wyszły już być może z powszechnego użytku. Kiedy patrzę na te rzeźby, to widzę pracę artysty – ale widzę też pracę i wysiłek wszystkich rzemieślników, którzy tworzyli przedmioty składające się na ich konstrukcję: tych hutników, którzy robią jakieś bańki, ludzi którzy robili rzeczy z metalu… Dla mnie te przedmioty aż b z y c z ą od nagromadzonej w nich energii.
Rozmowa #64
Przeprowadzona 22.11.2021 w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu
Czytelnia
Wystawa „Naprawiacze” i tekst kuratorski na stronie Muzeum Narodowego we Wrocławiu [link]
Rozmowa Małgorzaty Matuszewskiej z kuratorkami na stronie Muzeum Narodowego we Wrocławiu [link]
Odcinek Lokacji z Lubą Shynder o wrocławskich targowiskach [link]