Lena Czerniawska

artystka, improwizatorka z Macondo

02:45 Jak wygląda Macondo?
11:30 Społeczność Macondo i jej wpływ na przestrzeń miejsca
16:41 Tematy rozmów w Macondo
22:33 Artystyczne plany Leny Czerniawskiej
31:25 Tworzenie oprawy wizualnej Macondo i programowanie różnorodności
37:12 Dźwięki i rozmowy w czasie pandemii
42:35 Kontekst naszych czasów: zamknięcie oraz sztuka na ulicach

Słuchaj też: Spotify, iTunes, Google Podcast


Dzisiaj przenosimy się do magicznej przestrzeni Macondo. Na wrocławskim Nadodrzu jest miejsce niemal wprost wyjęte ze stron powieści Gabriela Garcii Marqueza. A prowadzą je Julia Wiernio, reżyserka teatralna oraz jej córka, Lena Czerniawska.

I właśnie Lena jest moją dzisiejszą gościnią, i to ona swoim głosem oprowadzi nas po Macondo. Lena Czerniawska jest artystką: Rysowniczką i pisarką, improwizatorką oraz eksperymentatorką, a także animatorką i menedżerką kultury. W Radiu Kapitał Prowadzi Eksperymentalną Audycję Literacką, a w innych, także międzynarodowych projektach współpracuje z artystami związanymi ze sceną muzyki improwizowanej. Pod jej skrzydłami organizowany jest między innymi Spadochron – Festiwal Improwizowanych Występów Solowych.

Macondo jest bardzo twórczym miejscem, bo – przynajmniej w spokojniejszych czasach – cały czas coś się działo. Codziennie odbywało się inne wydarzenie kulturalne. A przy tym zawsze można tam po prostu wpaść, posiedzieć, ogrzać się i zadumać, zainspirować tym artystycznym mikroklimatem. Pewną namiastką nadodrzańskiego świata Macondo jest internetowy magazyn Sto Stron Samotności, wypuszczający kolejne odcinki pisane i przypominający o dobrych wibracjach realizmu magicznego.



Rozmowa #54
Przeprowadzona 11.12.2020 w Macondo, przy ul. Pomorskiej 19


Czytelnia

Macondo na Facebooku [link]
Magazyn internetowy Sto Stron Samotności [link]
Strona internetowa Fundacji Macondo [link]
Lena Czerniawska na Patronite [link]

Dodaj komentarz